Autoklawy

Sprzęt do gabinetu stomatologicznego

Przemyślany sposób na kompresory stomatologiczne w gabinecie

Kompresory stomatologiczne to elementy konieczne i niestety dość kłopotliwe w każdym gabinecie stomatologicznym. Są to bowiem urządzenia, które nie cechują się największą kulturą pracy i do tego wymagają regularnej konserwacji ze względu na nieuniknione efekty uboczne procesu sprężania i rozprężania powietrza. Na szczęście lata praktyki doprowadziły do wykreowania wielu zmyślnych rozwiązań pozwalających nam minimalizować problemy związane z ich wykorzystywaniem.

Najważniejsze jest, by zaplanować sobie, jak kompresor czy kompresory zostaną zamontowane już na etapie wstępnego przygotowania pomieszczeń pod funkcjonowanie jako gabinety stomatologiczne. Chodzi przede wszystkim o to, by kompresory umieścić możliwie daleko od pacjenta. Załatwi nam to w większym lub mniejszym stopniu problemy związane z hałasem. Nie ma bowiem żadnej konieczności, by kompresory stomatologiczne stały bezpośrednio obok unitów, które obsługują. Wystarczy tylko, by przewody doprowadzające sprężone powietrze były podłączone do nich i by nie były za długie, ponieważ wraz z długością przewodu będzie spadało efektywne ciśnienie powietrza. Działają tutaj proste zasady fizyki. W praktyce rozwiązanie tej kwestii wygląda tak, że pod posadzką prowadzi się specjalne przewody i podłącza się je do unitu stomatologicznego tak, że w ogóle pacjenci nie wiedzą, iż takie połączenie istnieje. Przewody prowadzą do pomieszczenia sąsiedniego, gdzie nie niepokojony przez nikogo stoi sobie kompresor. Ściany pomieszczenia lepiej lub gorzej radzą sobie potem z hałasem. A jeśli komuś decybele realnie przeszkadzają, zawsze może wybrać kompresory stomatologiczne posiadające dodatkową obudowę całkiem skutecznie zmniejszającą poziom głośności urządzenia. Oczywiście taka obudowa jest dodatkowym kosztem i raczej nie korzysta się z niej w sytuacji, kiedy istnieje możliwość postawienia kompresora gdzieś poza samym gabinetem.

Warto dodać, że kompresory stomatologiczne ustawiane w osobnych pomieszczeniach to najlepszy pomysł na rozwiązanie ich kwestii także ze względu na to, że co jakiś czas trzeba przeprowadzać odpowiednią konserwacje tego sprzętu. Nie jest ona skomplikowana i polega głównie na wymianie filtrów powietrza oraz usunięciu skroplin ze zbiornika na sprężone powietrze, co jednak wymaga swobodnego dostępu do urządzenia. Kiedy jest ono umieszczone gdzieś kątem w gabinecie, jego obsługa jest zdecydowanie mniej wygodna.

Comments are closed.